Żako Kongijskie oswajanie

Żako Kongijskie oswajanie to nie takie proste zadanie


Będąc prawdziwym miłośnikiem Żako kongijskiego, na pewno zdajemy sobie sprawę z tego ile nasza pasja może nas kosztować i nie mówimy tutaj tylko o kwestii finansowej, ponieważ również przy opiece i hodowli naszych pupilów, będziemy musieli poświęcić mnóstwo czasu i uwagi. Po za tym im kupujemy droższego i bardziej egzotycznego ptaka, jesteśmy o wiele bardziej narażeni na przykre sytuacje, gdzie nasz pupil po prostu się rozchoruje, lub po prostu nas nie zaakceptuje. Jednak ten drugi powód przykrości, może nas spotkać tylko i wyłącznie w jednej sytuacji, a mianowicie gdy kupujemy stare już osobniki, które przywiązały się do danego miejsca i osoby która się nią zajmuje. 

Między innymi właśnie dlatego im dany osobnik jest starszy, tym jego cena jest stosunkowo niższa. Weźmy na przykład Żako kongijskie, ponieważ ten gatunek z roku na rok robi się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Dzieje się tak za sprawą ich inteligencji i tego, że żako potrafią powtarzać słowa po ludziach, co jest doskonałą atrakcją nie tylko dla właścicieli, ale i dla osób odwiedzających nas.

Żako kongijskie oswajanie a wiek papugi

Żako kongijskie, oswajanie a wiek papugi. Te papugi żyją bardzo długo, ponieważ przy odpowiedniej opiece, są w stanie dożyć nawet do 50 roku życia, więc są to kompani i przyjaciele na całe życie, dzięki temu na pewno nie będziemy żałować kwoty którą musimy wydać na taką papugę, a cena może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Jak wiadomo z inteligencją często w parze idzie brak ufności i możliwości przywiązywania się do kilku osób w ciągu życia. 

Dlatego im kupujemy starszą papugę, tym ryzykujemy coraz mocniej to, że nie zaakceptuje nas jako nowych opiekunów i nigdy się z nami nie zżyje, a co za tym idzie? Żako kongijskie nie będzie nas traktować jak przyjaciela i rodziny, tylko jak osobę która ją karmi i to wszystko, jednak nie będzie przylatywać do nas, tak by się z nami pobawić, ani nie będzie chciała z nami rozmawiać, więc przed zakupem warto zweryfikować ile Żako kongijskie ma lat, co możemy zauważyć po tęczówkach oczu danej papugi.

Jeśli dany ptak posiada jeszcze czarne tęczówki, oznacza to, że jest stosunkowo młody i nie powinniśmy mieć żadnego problemu z oswajaniem, natomiast jeśli tęczówki danego osobnika już zmieniły się w kolor szary, oznacza to, że dany osobnik kilka lat już posiada i oswajanie może być nieco trudniejsze, co wcale nie oznacza, że jest to niemożliwe.

Żako kongijskie oswajanie zacząć od…

Na początek nasze Żako kongijskie musimy karmić i jedynie przyzwyczajać do swojej obecności, a później wypuszczać z klatki, tak by mogła zapoznać się dokładnie z nowym otoczeniem. Spróbujmy standardowo ją do siebie przekonać tak jak inne papugi, jednak bądźmy cierpliwi, ponieważ jak wiadomo Żako kongijskie jest bardzo inteligentnym ptakiem, a co za tym idzie, bardzo nie ufnym, więc jak łatwo wywnioskować, świadomość o tym, że nie chcemy zrobić mu krzywdy, może przyjść trochę później, niż w przypadku innych papug. 

Jednak jeśli już oswoi się z nowym otoczeniem i będzie chętnie wchodzić i wychodzić ze swojej klatki, powinno już raczej wszystko pójść z górki. Jednak nawet w tym momencie na siłę nie dotykajmy naszej papugi, ponieważ może bardzo mocno nas dziobnąć, co raczej nie przysporzy nam przyjaźni, lepiej jest powoli i delikatnie oswajać do swojej obecności i niech samodzielnie decyduje o kontakcie z nami, więc możemy najwyżej wystawiać rękę w jej stronę, tylko bez szybkich ruchów, nigdy nie wkładajmy palców na siłę przez kratki do klatki, ponieważ takie zachowanie również może skończyć się dla nas niezbyt przyjemnie. Jeżeli zachowamy pewne warunki ostrożności, na pewno szybko uda nam się oswoić Żako kongijskie.

Oczywiście nasza procedura powinna być standardowa i nie powinniśmy od pierwszych dni atakować papugi swoją obecnością i nigdy nie próbujmy tego załatwić za pośrednictwem częstego kontaktu fizycznego z papugą, na przykład głaskaniem jej na siłę, ponieważ nie tylko możemy ją wystraszyć, to może się dla nas to źle skończyć, gdy nasze Żako kongijskie pomyśli, że chcemy ją zaatakować, a nie udobruchać to wtedy po prostu odpowie atakiem, co przy większych ptakach jest niebezpieczne.


Komentarze

Popularne posty