Rozella Białolica
Rozella Białolica
Rozella białolica bez wątpienia spełni wszystkie warunki, o których myśli osoba zainteresowana egzotycznymi gatunkami. Planując zakup papugi do domu, na pewno chcemy żeby była najpiękniejsza, co wprawi w zachwyt wszystkich naszych gości, dzięki temu będziemy mogli być dumnymi posiadaczami, którzy będą chwalić się przed znajomymi, jakiego wspaniałego i egzotycznego pupila posiadamy.
Ale to nie wszystko czego zazwyczaj oczekujemy przy zakupie papugi, zazwyczaj zależy nam na tym jeszcze żeby był on inteligentny, szybko się oswajał i żeby utrzymanie go nie kosztowało małej fortuny. Bardzo często są sytuacje w których, albo sam ptak kosztuje nas kilkaset, albo kilka tysięcy złotych, albo jego utrzymanie tego wymaga. Wtedy właśnie korzystamy z egzotycznych gatunków, które hodowane są standardowo w europie, jak Rozella białolica.
Rozella białolica, charakterystyka rozelli
Rozella białolica to gatunek, który najbardziej charakteryzuje się tym, że jego upierzenie jest bardzo wielokolorowe, a jego barwy są mocno nasycone, a najbardziej popularne zabarwienie to kolory żółty, czerwony i zielony, więc może ona nam się kojarzyć z papugami, które często występują w filmach o tematyce pirackiej, lub egzotycznej.
Rozella białolica również należy raczej do papug średnich rozmiarów, ponieważ wielkość ich ciała może wynosić nawet trzydzieści kilka centymetrów. Ich waga natomiast waha się od 50 do 60 gramów. Czym jeszcze może charakteryzować się ten gatunek? Bez wątpienia bardzo długim okresem życia, ponieważ są w stanie przeżyć od 15, nawet do 25 lat, więc bez wątpienia taka rozella białolica będzie świetnym pomysłem na prezent dla naszej pociechy, zwłaszcza jeśli posiadamy gwarancje, że jest to młody ptak, ponieważ posiadamy praktycznie gwarancje, że będzie on wiernym towarzyszem naszej pociechy przez bardzo długi okres.
Rozella białolica w naturalnym środowisku
Naturalne środowisko Rozelli białolicej to raczej okresy zadrzewione, zresztą w naturalnym środowisku zakładają gniazda w dziuplach drzew. Podczas okresu zimowego, żyją one w niewielkich stadach od kilku osobników, do dwudziestu nawet, co nie jest tak dużym wynikiem, biorąc pod uwagę inne gatunki, których stada liczą nawet kilka tysięcy osobników. Natomiast jeśli przychodzi już okres letni, raczej łączą się one w pary samiec z samicą i w bardzo agresywny sposób bronią swojego terytorium, przed innymi osobnikami, więc można pomyśleć, że w stada łączą się inteligentnie, tak by móc o wiele łatwiej przetrwać, jednak nie zawiązują one większych przyjaźni.
Rozella białolica w hodowli
Samice standardowo składają od 4 do 8 jaj, które wysiadywane są przez nią około 3 tygodnie, co jest raczej krótkim okresem. Pisklęta już po czwartym tygodniu swojego życia, więc raczej szybko stają się samodzielne, jednak jeszcze przez około miesiąc, są one dokarmiane przez swoich rodziców i przystosowywane do samodzielnego życia, dzięki czemu na pewno sobie poradzą. Papuga Rozella białolica to jeden z najczęściej hodowanych ptaków w niewoli, ponieważ jest on bardzo odporny i jego rozmnażanie raczej nie należy do kwestii problematycznej.
Rozella białolica bardzo dobrze odporny na chłodne temperatury, dzięki czemu doskonale nadaje się na klimaty europejskie, gdzie zimy często bywają chłodne, dlatego obecnie doskonale czuje się on w naszym klimacie. Ze względu na ich zadziorny charakter i fakt, że bywają często nerwowe w stosunku do innych osobników swojego gatunku, powinno się je raczej trzymać odizolowane jakąś siatką od siebie, ponieważ zbyt bliskie kontakty, mogły by się raczej nieciekawie skończyć dla obydwu stron. Dlatego właśnie raczej powinno się korzystać z wolier do trzymania swoich osobników, które o wiele łatwiej podzielić, niż na przykład zwykłą klatkę.
Jeśli chodzi o cenę zakupu rozelli, to powinniśmy pamiętać o tym, że lepiej jest skorzystać z oferty hodowcy, chociażby amatora, ponieważ wtedy posiadamy możliwość zweryfikowania w jaki sposób rozmnażają się i dorastają dane osobniki, natomiast te kupione w marketach i sklepach, często są bardzo zaniedbane, co powoduje dużo problemów z późniejszą adaptacją, a dodatkowo cena jest zazwyczaj niższa. Ceny wahają się między 150zł a 400zł.
Komentarze
Prześlij komentarz