Aleksandretta obrożna

Aleksandretta obrożna kilka słów


Aleksandretta obrożna jest to ptak o jednolitym ubarwieniu, jednak ich kolorystyka jest bardzo przyjemna dla oka, ponieważ występuje w kolorach zielonych, żółtych i niebieskich, oczywiście istnieją również odmiany w kolorze białym, lecz są one raczej rzadkością.

Co jeszcze jest ich cechą charakterystyczną? Na przykład czerwony dziób i sam ogon, który ma zazwyczaj średnio około 15 centymetrów. Patrząc na taką długość samego ogona, można stwierdzi, że bez wątpienia jest to raczej dość duży gatunek. Po około dwóch latach, u samców pojawia się czarna obwódka na głowie i stąd właśnie nazwa gatunku, która może wskazywać obrożę. Skoro już zainteresowaliśmy się tym tematem i stwierdzamy, aleksandretta obrożna podoba nam się najbardziej, to powinniśmy również zająć się taką kwestią, jak opieka nad tego typu papugami, która nie zawsze bywa łatwa, jednak jest bez wątpienia bardzo przyjemna.

Aleksandretta obrożna należy do głośnych i upartych ptaków, jeśli tylko coś mu się nie podoba w zaistniałej sytuacji, to potrafi dziobnąć taką osobę. Dlatego bez wątpienia możemy być pewni, że jeśli będziemy próbowali dokuczać naszemu pupilowi, to może się dla nas źle skończyć, bo papuga ze względu na swoje pokaźne rozmiary potrafi mocno dziobać. Dość szybko przyzwyczajają się do ludzi i rozpoznają swoich właścicieli, doskonale pamięta o tym kto ją karmi i bez wątpienia potrafi to docenić. Biorąc pod uwagę charakter takiej papugi, możemy być pewni, że sytuacje gdzie budzimy się rano i papuga wita nas śpiewem, będą dosłownie normą, ewentualnie będą to bardzo głośne krzyki, które oznaczać będą domaganie się pokarmu i napitka.

Aleksandretta obrożna i jej ciekawość


Jedząc obiad, raczej będziemy musieli zamykać naszego pupila w klatce, lub pomieszczeniu, ponieważ aleksandretta obrożna należy do bardzo ciekawskich i raczej będzie chciał sprawdzić, czy przypadkiem nasz posiłek, nie jest smaczniejszy od jego dania. Skoro jesteśmy już przy kwestii ciekawości, to możemy spodziewać się, że wszystko będzie interesować naszego pupila, nawet kto wszedł do mieszkania i będzie chciał wszystko weryfikować.

Jeśli chodzi o takie kwestia jak zabawa, to możemy spodziewać się raczej dość dużo na tym polu, ponieważ te papugi należą do bardzo ufnych, więc raczej szybko się do nas przyzwyczają i oswoją, a ich ruchliwość będzie dodatkowym atutem. Ptaki należą również do bardzo inteligentnych, a co za tym idzie, potrafią zapamiętywać melodie i różne ruchy.

Długość ich ciała wynosi od 37 do 43 centymetrów, a masa ich ciała waha się od 95, nawet do 160 gramów. Jeśli chodzi o hodowlę, to nie należy ona do trudnych, ze względu na otwartość ptaków, nie są one również pod ochroną, więc nie będziemy mieć żadnych problemów z posiadania tego gatunku. Ceny również wyglądają bardzo różnie, ponieważ możemy znaleźć nawet żółte osobniki w cenie 250 złotych, lub zielone i dorodne w cenie tysiąca złotych. Zawsze warto zweryfikować to w jakich warunkach były papugi trzymane przez hodowców, ponieważ wtedy będziemy mieli pewność, że rozwijała się ona w pełni poprawnie i prawidłowo.


Aleksandretta obrożna i określanie wieku papugi


W przypadku tego gatunku możemy bardzo szybko zweryfikować mniej więcej wiek papugi, zwłaszcza jeśli planujemy zakup samca, ponieważ jeśli nie posiada on obróżki na główce, to aleksandretta obrożna na pewno nie posiada więcej niż dwa lata, ze względu, że dopiero po tym czasie ona pokazuje się u męskich osobników. Jest to doskonale znany gatunek, już od setek lat, ponieważ pierwsze wzmianki i opis tego ptaka, pochodzi z roku 1769, standardowo zamieszkuje on Afrykę, oraz półwysep indyjski, jest to jego naturalne środowisko, jednak łatwość hodowli sprawiła, że obecnie jest to ptak doskonale znany, lubiany i hodowany na całym świecie.


Komentarze

Popularne posty