Papużki Faliste hodowla
Papużki faliste hodowla: w domu, co warto wiedzieć
Papużki faliste hodowla. Bez wątpienia jedne z najbardziej popularnych ptaków egzotycznych, które hodowane są w Europie. Duża ilość hodowców, sprawiła, że papugi te należą do jednych z najczęściej spotykanych w sklepach zoologicznych, a co za tym idzie, do najtańszych gatunków, które charakteryzują się bardzo dużą ilością mutacji kolorystycznych. Obecnie możemy wybierać papugi, praktycznie w dowolnych kolorach, jednak dalej króluje zieleń, żółć, niebieski, szary i biały kolor.
Czym się różni ptak hodowlany, od tego żyjącego standardowo na wolności? Przede wszystkim wielkością, ponieważ te dzikie, osiągają nie całe dwadzieścia centymetrów, za to papużki faliste z hodowli, są w stanie urosnąć nawet ponad dwadzieścia pięć centymetrów, co na pewno jest dostrzegalne gołym okiem.
Papużki faliste hodowla: pochodzenie
Standardowym ich pochodzeniem, są obszary Australii, jednak praktycznie od pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, są standardowo hodowane w europie. Papużki faliste są papugami stadnymi, które bardzo chętnie korzystają z obecności swoich rodzin, w środowisku naturalnym, można nawet spotkać je w stadach, które liczą nawet kilka tysięcy osobników. Standardowo zakładają swoje gniazda na wysokości od 2, nawet do 10 metrów nad ziemią, dlatego jeśli planujemy hodowle papużki falistej, powinniśmy zapewnić im miejsca lęgowe właśnie na takiej wysokości, jak łatwo się domyśleć, raczej bez dużej klatki się nie obejdzie.
Zazwyczaj w okresie godowym, czyli miesiącach bardziej letnich, odbywają się standardowo dwa lęgi jednej pary, gdzie z jednego takiego lęgu, samica składa od 4, nawet do 8 jaj. Jeśli chcemy kupić taką papugę, lub kilka ptaków, najlepiej jest to zrobić od hodowcy amatora, który bardzo dba o te ptaki, ponieważ wtedy posiadamy gwarancję, że jest ona w pełni zdrowa i rozwija się dokładnie tak jak powinna. Niestety sztuki które są trzymane w sklepach zoologicznych, są zakupowane z większych giełd i hurtowni, gdzie ptaki nie są przetrzymywane i hodowane w dobrych warunkach, przez co zazwyczaj mają problemy z dobrym rozwijaniem się i adaptacją nowego miejsca i otoczenia, traktując potencjalnego właściciela, jak osobę która chce zrobić jej krzywdę.
Papużki faliste hodowla: prosta czy trudna?
Można to też zauważyć w sklepach, gdzie znajduje się bardzo duża ilość osobników, w jednej klatce. Jeśli chodzi o prostotę hodowli, to nie należy ona do najprostszych, ponieważ myśląc poważnie o takim zadaniu, musi spełnić bardzo dużo warunków, które często są dość trudne do spełnienia. Przede wszystkim najlepiej jest trzymać pary lęgowe osobno, jednak tak by miały cały czas dostęp do innych osobników, najlepiej to załatwić robiąc im siatkowe boxy w dużej klatce. Po za tym musimy ustalić odpowiednią temperaturę powietrza, wilgotność, a nawet światło, które najlepiej wypada w tej sytuacji światło świetlówkowe, które posiada możliwość odpowiedniej regulacji. Ze względu na niewielki rozmiary ciała, nie musimy się przejmować o budki lęgowe, ponieważ nie muszą one być duże, jednak też nie róbmy zbyt małych, tak by nasze papużki faliste nie czuły się w nich źle. Papużki faliste hodowla: oczywiście możemy trzymać z innymi gatunkami.
Komentarze
Prześlij komentarz