Papuga Nimfa hodowla

Papuga Nimfa hodowla, co warto wiedzieć?


Papuga Nimfa hodowla nie powinna sprawić Ci wiele trudności przy hodowli, ale trzeba spełnić kilka warunków żeby hodowla przebiegła pozytywnie oraz trzymać się pewnych zasad, które zadbają o bezpieczeństwo papug. Potrzebne będą Ci na pewno:
  • wiedza
  • cierpliwość
  • czas
Wiedza żeby nie doprowadzić papugi nimfy do wyczerpania fizycznego i psychicznego. Cierpliwość aby powstrzymywać się od ciekawości oraz czas na dalszą opiekę małych papug.
Jeśli jesteś właścicielem niedawno nabytej papugi koniecznie zapoznaj się z tym wpisem, na pewno Ci nie zaszkodzi a może pomóc w podejmowaniu kroków w kierunku hodowli.

Hodowla papugi nimfy, co trzeba wiedzieć zanim się zacznie?


Papugi i obrączki
Papuga nimfa, którą zapewne kupiliśmy w sklepie zoologicznym lub na giełdzie zazwyczaj ma na nodze obrączkę, która ma różne symbole, przykład: PL – Kraj Polska, 07 – obowiązuje w tym roku oraz daję nam informację, że ptak jest z tego samego roku, 014 – numer następnej obrączki, PFO – Polska Federacja Ornitologiczna. Jeżeli papuga ma taką obrączkę również będziemy mogli znaleźć tam symbole identyfikujące daną hodowle.
Co nam da taka wiedza? To, że będziemy mogli mniej więcej określić wiek papużki sami, o ile przy zakupie już nam takiej informacji nie przekazano. Dzięki obrączką hodowcy również rozróżniają rodzeństwo, co sprzyja na naszą korzyść przy hodowli ponieważ jeśli mamy dwie papugi, z różnych gniazd możemy uniknąć wad genetycznych jeśli posiadamy odpowiednie informacje na ich temat.

Papugi wiek
Dzięki obrączce możemy się dowiedzieć, z którego roku papuga jest. Jest to bardzo ważna informacja ponieważ papuga nimfa dopiero około roku swojego życia urodzenia dojrzewa, a dojrzałość płciową zdobywa od roku do dwóch lat. Musimy dowiedzieć się jaki wiek ma nasza papuga aby uniknąć takich sytuacji, jak: zatrzymanie jajka u samicy (może się zablokować lub nawet pęknąć i poranić papugę), porzucenie jajek, brak instynktu rodzicielskiego, atakowanie pisklęt, niezdrowe młode ptaki.
Trzeba brać przykład od dobrych hodowców, którzy dobierają papugi odpowiednie wiekiem do hodowli i próbować składać takie papugi w pary aby dawać im i sobie, jak największe szanse na jajka, a papuga nimfa składa ich od 4 do 8 i w ciągu roku odbywa od 2 do 3 lęgów.

Jaka woliera
Tysiące razy poruszany temat i ta sama odpowiedź: im większa tym lepsza! Zgadza się więc jeżeli nasz budżet pozwala na to – kupmy dużą wolierę aby ptaki mogły spokojnie rozprostować skrzydła, a nawet zrobić krótki lot. Wielkość klatki/woliery jest bardzo ważna ponieważ musimy mieć w niej minimum dwie papugi i np. dwie budki, z czego jedną umieszczamy np. na górze, a drugą na dole po to żeby samica mogła wybrać bezpieczne dla niej miejsce do składania jajek. Ludzie określają minimalną wielkość klatki dla nimf wymiarami 55x35x75, ale przy hodowli będzie mała ponieważ po włożeniu dwóch budek lęgowych dla papug nie zostanie już wiele miejsca, stąd też warto zakupić dużą klatkę, w której papugi nimfy będą czuły się swobodnie.

Para lęgowa
Odpowiednia para lęgowa powinna być przede wszystkim złożona z papug z różnych gniazd aby wykluczyć szanse na powiązania genetyczne, które niosą za sobą niepożądane przez nas efekty czyli wady genetyczne np. deformacja nóg, łysina, wady wewnętrzne, które przyspieszają śmierć papugi nimfy. Powinna też być dojrzała płciowo czyli mieć co najmniej ponad rok.

Papuga nimfa hodowla czas zacząć


Wierzę, że przeczytałeś tekst u góry i przekazałem Ci choć trochę podstawowych informacji przed rozpoczęciem hodowli. Teraz napiszę o tym, jak rozpocząć przygodę z hodowlą, a raczej podsumuję wcześniejsze akapity dla Ciebie w przyzwoitą całość.
Postaraj się zdobyć dwie papugi, z różnych miejsc aby zminimalizować możliwość wystąpienia powiązań genetycznych. Przygotuj odpowiednio wolierę, wyposaż ją w budki lęgowe dla ptaków i wystrój wedle uznania resztę klatki np. w naturalne gałęzie – nad plastikowymi nawet nie myśl. Musisz dać trochę czasu swoim papugą żeby się zapoznały, polubiły i chciały ze sobą „eksperymentować”. To może zająć najwięcej czasu bo dobieranie w pary trochę zajmuje w naturze, a w klatce mimo to, że są tylko dwie papugi i wyjścia nie mają to nie oznacza, że tak będzie, że staną się parą. Nadzoruj czy papugi nie objawiają względem siebie agresji. W internecie jest sporo informacji o dominacji zwierzęcej więc zachęcam do poszerzania wiedzy.


Komentarze

Popularne posty