Papużki Nierozłączki oswajanie

Papużki Nierozłączki oswajanie

Oswajanie papużki nierozłączki często następuję zaraz po zakupie nowego zwierzątka do naszego domu, myślimy tylko o tym, jak będzie z nim lub z nimi fajnie się bawić, opiekować się i posiadać takiego pupila. Jednak bardzo rzadko zastanawiamy się nad kwestią oswojenia i tego czy wykonujemy taką operację w pełni poprawnie. Musimy bezwzględnie pamiętać, że jest to podstawowe nasze zadanie, które może wpłynąć na zachowanie naszej papugi w dalszych etapach jej życia.

Papużki nierozłączki. Jak sama nazwa wskazuje, nie powinniśmy oddzielać tych ptaków od grupy i zostawiać ich samych sobie, ponieważ nie są to jej warunki naturalne, więc tego typu sytuacja może bardzo mocno negatywnie wpłynąć na jej rozwój. Zwracajmy uwagę na to w jakich warunkach żyją te papugi i jeśli widać mocną więź między kilkoma z nich, nie próbujmy ich rozdzielać, ponieważ jest to gatunek, który przywiązuje się do swojej pary bardzo mocno i dla niej może to być nawet trauma. Tego typu gatunek jest bardzo niewielkich rozmiarów, więc nie powinno stanowić dla nas problemy kupienie dwóch sztuk, zamiast tylko jednej.

Oswajanie papużki nierozłączki na pewno nie na siłę

Skoro już dokonaliśmy wyboru, kupiliśmy sobie nowego pupila, to nie powinniśmy od razu przechodzić do agresywnych zabaw i ciągłego przebywania z ptakiem, w pierwszych chwilach, powinniśmy zostawić go samemu sobie, tak by mógł przyzwyczaić się do nowego otoczenia i żeby mógł się uspokoić po podróży z miejsca zakupu do naszego domu.

Oczywiście klatka powinna być od razu czysta, zadbana i wyposażona w jedzenie i picie, to jest podstawa, która musi być zachowana. Ale gdzie umieścić takie elementy, jeśli chcemy by oswajane papużki nierozłączki nie bały się skorzystać z pokarmu i napoju? Najlepiej na samej górze, ponieważ łatwo jest zauważyć, że w takich sytuacjach, ptaki boją się schodzić na dolne piętra klatki, a sam strach przed zejściem może być o wiele silniejszy, niż na przykład strach przed głodem, przez co oswajanie może być bardzo utrudnione. Pokarmy nie powinny również być umieszczone w jakiś mało komfortowych dla papugi pojemnikach, gdzie dostęp do nich może być utrudniony. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku jest skorzystanie z jakiś dobrze widocznych pojemników otwartych, tak by pierw papuga mogła zweryfikować co się w nim znajduje.

Dopiero po kilku dniach pobytu w klatce, powinniśmy ją otworzyć, jednak nie wyciągajmy papugi na siłę i najlepiej jej nie dotykajmy, niech sama spróbuje wyjść i rozprostować skrzydła. Oczywiście cały czas powinniśmy przyzwyczajać naszego pupila do naszej obecności, tak by wiedział, że nie chcemy w żaden sposób zrobić mu krzywdy. Dopiero po pewnym czasie, jak już ptaki będą swobodnie latać obok nas, powinniśmy próbować nakłaniać je na kontakt z nami i na przykład wejście na naszą rękę, jednak nigdy nie pchajmy na siłę palców do klatki i nigdy nie bierzmy w pierwszych dniach papugi na siłę w dłonie, ponieważ ona nie zdaje sobie sprawy, że nie chcemy zrobić jej w żaden sposób krzywdy. Oswajanie papużki nierozłączki to czasochłonny proces, który na pewno zależy od wybranej metody oswajania. Metod jest oczywiście o wiele więcej, a my powinniśmy znaleźć najlepszą dla nas.


Komentarze

Popularne posty