Żako Kongijskie hodowla

Żako Kongijskie hodowla to pracochłonne zajęcie


Hodowla żako kongijskiego, nie jest wcale taka prosta jak mogło by się to wydawać, oczywiście większość młodych hodowców nie inspiruje do tego pomysłu zamiłowanie do samego ptactwa, ale raczej możliwość zarobienia dużej kwoty pieniędzy. Niestety nie jest to mała inwestycja, która będzie dla nas prawie nie zauważalna, w tym wypadku może to nas kosztować nawet kilka, lub kilkanaście tysięcy złotych, oczywiście na sam początek. Musimy pamiętać, że samo kupienie dwóch papug, które będą nam służyć jako reproduktory, nie oznacza, że to koniec naszych wypadków, ponieważ powinniśmy też się nimi odpowiednio zaopiekować.

Bez odpowiedniej opieki, większość z gatunków ptaków egzotycznych, nie będzie raczej chciała z nami współpracować przy hodowli, żako kongijskie nie odbiega od tego tematu, a pamiętajmy o tym, że zazwyczaj im większy i bardziej inteligentny papug, tym inwestycja jest droższa, a hodowla trudniejsza, więc powinniśmy zaczynać od trochę bardziej pospolitych i znanych dobrze gatunków, gdzie wymaga to on nas trochę mniejszego doświadczenie.

Hodowla żako kongijskiego to strzał w kolano?


Rozpoczęcie przygody z hodowlą, na przykład takich papug jak Żako kongijskie, będzie dla nas bez wątpienia strzałem w kolano. Jest to ptak, który potrafi kosztować do kilku tysięcy złotych, więc sama para może nas słono kosztować, gdzie czasem mogą zdarzyć się sytuacje, że nie będą one chciały ze sobą kopulować, po za tym, musimy spełnić cały szereg odpowiednich warunków, tak by stworzyć im jak najlepsze warunki rozwoju. Przede wszystkim są to papugii bardzo lotne, więc woliery które będziemy im oferować, muszą być bardzo przestronne i nie mogą być przepełnione innymi ptakami, po za tym w naturalnym środowisku, ten gatunek robi sobie dziuple lęgowe w bardzo wysokich drzewach, więc nasze budki, również powinny zostać zawieszone na znacznej wysokości, tak by były one spokojne o swoje potomstwo i czuły się dzięki temu w pełni swobodnie.

Musimy bardzo mocno uważać na to, jak przyzwyczai się do nas dany papug, ponieważ ten gatunek bardzo szybko przyzwyczaja się do swoich karmicieli, gdzie na przykład po zmianie właściciela, papuga może dostać nawet problemów psychicznych, stanów depresyjnych i może dojść do stanów samookaleczenie, co jest jednak bardzo nie pożądanych skutkiem i nie ważne czy jesteśmy potencjalnym klientem, czy nowym hodowcą.

Żako kongijskie hodowla: ile jaj


W czasie hodowli, samica składa od 2, do 4 jaj i wysiaduje je od 21 dni, nawet do miesiąca, więc raczej hodowla trochę czasu może nam zająć. Zadaniem samca w tym wypadku jest ochrona rodziny i dokarmianie ich, więc łatwo zauważyć, że są to ptaki bardzo rodzinne, dlatego nasza budka powinna być raczej duża i swobodna dla papug. Biorąc pod uwagę, że zadanie samca jest bardzo ważne, nie powinniśmy przeszkadzać naszym żako w wychowywaniu swoich pociech, ponieważ raczej nie wpłynie to pozytywnie na ich wychowanie, a przede wszystkim na relacje z naszym reproduktorem, więc najlepszym co możemy zrobić, to po prostu zostawić żako kongijskie samym sobie, a możemy być pewni, że natura doskonale da sobie sama rade.


Komentarze

Popularne posty