Papuga Nimfa

Papuga nimfa z rodziny kakadu


Papuga nimfa jest ptakiem z gatunku kakaduowatych i odznacza się średnim rozmiarem. Krajem, w którym występuje na wolności, jest Australia i nie należy on do gatunków zagrożonych. Występują głównie wewnątrz kontynentu australijskiego. Gatunek ten uwielbia otwarte tereny z dostępem do świeżej wody. W naszym kraju cieszy się bardzo dużą popularnością wśród hodowców i hobbystów.

Głównym pożywieniem papugi nimfy są nasiona roślin zielnych. Bardzo często możemy je spotkać w zaroślach, w których występują akacje i rośliny bogate w nasiona. Dodatkowo dietę uzupełniają, jedząc nektar, pączki kwiatów oraz jagody. Potrafią też bardzo długo przeżyć bez wody, gdyż płyny czerpią z pożywienia. Papuga nimfa z racji swojego koczowniczego trybu życia jest świetnym lotnikiem. Są doskonale przystosowane do lotu pod względem budowy ciała oraz wytrzymałości na zmiany temperatury i wydolności organizmu. 

Papugi nimfy podróżują w stadach, zapewnia im to bezpieczeństwo w przypadku wykrycia drapieżników. Zazwyczaj możemy spotkać je na suchych drzewach, gdyż nie przepadają za koronami drzew liściastych. Są bardzo ostrożne, przy wodopoju możemy spotkać je bardzo wcześnie rano oraz w późnych godzinach po zmroku. Tuż po uzupełnieniu płynów stado bardzo szybko odlatuje.

Papuga nimfa ile żyje lat


Papuga nimfa jest też bardzo długowiecznym ptakiem ponieważ papuga nimfa żyjąca na wolności żyje nawet do 15 lat, a papuga hodowana w klatce potrafi dożyć nawet ponad 30 lat. Dzięki temu też są bardzo popularne jako domowy pupil. Samce nimfy śpiewają, aby zwrócić uwagę samic. Dzięki bardzo dobrej zdolności do naśladowania innych dźwięków potrafią naśladować np. ludzkie gwizdanie i potrafią nauczoną melodię wplatać we własny śpiew godowy.

Okres lęgowy papug nimf przypada od września do października. W większości przypadków nimfy składają jaja i lęgną się w dziuplach starych drzew lub w wydrążonych przez szkodniki konarach. Jedna samica składa od 4 do 7 jaj o bardzo jasnym, wręcz białym kolorze. Papugi nimfy wysiadują jaja od 17 do 23 dni. W trakcie wysiadania samiec zamienia się z samicą rolami na czas zdobywania pożywienia. Po wykluciu ptak usamodzielnia się po okołu 5 tygodniach. W pełni zdolny do rozrodu staje się po około 1,5 roku życia.

Papuga nimfa w naturalnym środowisku


W naturalnym środowisku papuga nimfa nie podlega mutacjom i występuje tylko w jednym zestawie kolorystycznym z charakterystycznym czubem na głowie. Hodowcom udało się stworzyć następujące mutacje kolorystyczne: świecąca srebrna, białogłowa, recesywna srebrna, płowa oraz wiele innych. Odmiana często atakowana jest przez pasożyty i drożdże z rodzaju Candida. Nawet dobrze i zdrowo karmione papugi mogą zapadać na choroby nerek, wątroby czy w przypadku samic układu rozrodczego. Papuga nimfa nie jest ptakiem trudnym w hodowli. Wystarczy zapewnić jej zdrowy pokarm i odpowiednio przestronną klatkę. Bardzo ważna jest też czystość wody, więc powinniśmy często zmieniać ją w poidełku na świeżą.


Komentarze

Popularne posty