Ara ararauna

Ara ararauna to majestyczna papuga 


Ara ararauna to papuga, która robi ogromne wrażenie dokładnie na każdej osobie, która tylko ją zobaczy. Można to zauważyć na przykład w sklepach zoologicznych, które ten gatunek posiadają, ponieważ jeśli tylko znajduje się on w którejś z klatek, to na pewno budzi wielkie poruszenie wśród klientów, którzy cały czas chętnie podchodzą i podziwiają papugę Are araraune przez długi okres.

Swoją popularność zawdzięczają bez wątpienia pięknemu upierzeniu, które jest dosłownie perfekcyjnie ułożone i posiada doskonałą barwę, która rzuca się w oczy i fascynuje. Ale jakie kolory możemy najczęściej spotkać w przypadku Ary ararauny? Przede wszystkim najlepiej widoczny jest kolor żółty, który śmiało możemy porównać do koloru słonecznikowego, ponieważ jest on bardzo pełny i idealnie widoczny. Do tego spróbujmy sobie wyobrazić połączenie z kolorem niebieskim, o odcieniu oceanu. Takie zabarwienie bez wątpienia dosłownie na każdym zrobi pozytywne wrażenie, tak mocno, że będzie chciał tą papugę dotknąć, ponieważ wygląda ona aż bajkowo. Do tego ogromny i czarny dziób, nadaje tej papudze bardzo dostojny i monumentalny wygląd, dzięki czemu wygląda przy okazji groźnie, tak więc patrząc na Are araraune, czujemy szacunek.

Ara ararauna rozróżnianie płci


Jeśli chodzi o różnicę między samcem, a samicą, to są one bardzo niewielkie, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że są one mikroskopijne. Jeżeli mamy do czynienia z profesjonalnym hodowcą, który zajmuje się kwestią tych tajemniczych papug od dłuższego czasu, to może on wskazać różnicę, poprzez wielkość dziobów, gdzie u samców, jest on trochę większy, jednak niestety stu procentową pewność, mogą zaoferować nam jedynie profesjonalne badania DNA. Dlatego właśnie, jeśli zależy nam na płci naszej papugi, powinniśmy korzystać jedynie z profesjonalnych hodowli, a nigdy nie kupujmy tego typu ptaków, od osób, które mogą budzić jakieś nasze wątpliwości.

Tak samo sprawa wygląda, jeśli planujemy zrobić zakup w sklepie zoologicznym. Często są to okazy, które zostały nabyte na giełdach i u hodowców, nie wiadomej klasy, tak by po prostu móc jak najwięcej zarobić. Niestety w takiej sytuacji, nigdy nie znamy dokładnej płci, wieku papugi, a nawet w jakich warunkach dorastała. Kolejną przestrogą dla nas może być fakt, jak dana Ara ararauna jest przetrzymywany i jak dużą posiada klatkę, oraz jak się w niej zachowuje. Ara ararauna bardzo często jest przetrzymywana w zbyt małych i ciasnych klatkach, które sprawiają im duże trudności w odpowiednim rozwijaniu się. Do tego jak wiadomo, papugi są bardzo zestresowane sytuacją w tego typu sklepach i dużą ilością osób obserwujących, więc dostają często tabletki uspokajające, które na pewno pozytywnie nie wpłyną na tego typu osobnika.

Ara ararauna i lęgi


Jeśli chodzi o okres lęgowy, jest on bardzo różny i spowodowane jest różnym występowaniem tego typu papug, w każdym razie w środowisku naturalnym, Ara ararauna tworzy gniazda w dziuplach bardzo wysokich drzew. Zazwyczaj samica składa tylko i wyłącznie dwa jaja, co jest bardzo niewielką ilością, w porównaniu do innych gatunków ptaków. Wysiaduje je przez okres prawie miesiąca, gdzie w tym czasie, rodzice zachowują się niezwykle cicho, tak by mieć możliwość uchowania swojego potomstwa przed drapieżnikami, które mogą być chętne do ataku.

Młode ary wykluwają się zawsze niewidome i pokryte puchem, więc przez pierwsze dni swojego życia, nie są w stanie samodzielnie funkcjonować i potrzebują pomocy rodziców. Dopiero w trzynastym tygodniu swojego życia, opuszczają one gniazdo rodzinne, jednak cały czas uczą się samodzielnego życia i dokarmiane są przez swoich rodziców. Usamodzielniają się dopiero po kilku latach, gdy już są w pełni dorosłe, zazwyczaj ten okres przypada od 3, nawet do 6 lat, co jest bez wątpienia bardzo długim okresem wśród ptactwa, ponieważ zazwyczaj okres usamodzielnienia trwa do kilku miesięcy.

Ile żyje Ara ararauna

Przeciętna długość życia tego gatunku do około 50 lat, co daje nam gwarancje, że kupując młodą papugę od hodowcy, która na przykład jest już samodzielna i posiada 6 lat, będziemy mieli niezwykle inteligentnego przyjaciela na całe życie, dlatego przez ten czas, na pewno przyzwyczaimy się do swojego pupila. Pamiętajmy jednak, że jest bardzo duża liczba chorób, które również mogą przypaść naszej papudze, więc jeśli nie będziemy o nią odpowiednio dbać i jej doglądać, może stać się jej krzywda o wiele wcześniej, tak więc lepiej jest o wszystko odpowiednio zadbać.

Ara ararauna w naturalnym środowisku


W środowisku naturalnym, Ara ararauna wybiera zazwyczaj zalesione obszary, które znajdują się blisko akwenów wodnych, co jest bardzo sprytnym i logicznym rozwiązaniem w ich przypadku. Dzięki temu, posiadają doskonały dostęp nie tylko do pożywienia, ale i do wody pitnej, która jest niezbędna do życia, a dzięki temu rozwiązaniu mają ją pod dostatkiem i nie muszą zdobywać na przykład z deszczówki, lub roślin, jak na przykład inne gatunki.

Ich dieta składa się zazwyczaj z różnej ilości i maści owoców, liści drzew i nasion. Tego typu papugi mają trochę większe pole do popisu, jeśli chodzi o rozmaitość pożywienia, co zawdzięczają dużym i potężnym dziobom, które lepiej sobie radzą z twardymi i dużymi rzeczami.

Jeśli chodzi o kwestie ich naturalnego życia Ary ararauny, to zazwyczaj żyją one w parach, jednak zdarzają się również przypadki, w których możemy spotkać małe stada, liczące do 25 osobników, co na pewno nie jest jakimś spektakularnym wynikiem, zwłaszcza jeśli porównujemy ją na przykład do papug falistych, która łączy się nawet w kilku tysięczne stada.

Kwestia hodowli tego gatunku, może być bardzo problematyczna, jeśli zależy nam na tym, żeby zająć się hodowlą w niewoli i to nawet jeśli zakupimy samice, oraz samca i zrobimy im pełne badania DNA, które to potwierdzą. Czemu tak się dzieje? Ponieważ ten gatunek należy do bardzo wybrednych w sprawach sercowych i inteligentnych, gdzie może nie zaakceptować narzuconego mu partnera z góry i z planów naszej hodowli raczej wtedy nic nie wyjdzie. Dlatego lepiej na początku nigdy nie ryzykować zakup tak drogich ptaków, tylko próbować się dogadać z innymi pasjonatami, którzy już posiadają takiego osobnika.


Komentarze

Popularne posty